Nasz Święty Patron- Jan Paweł II
„Wy jesteście przyszłością świata!
Wy jesteście nadzieją Kościoła!
Wy jesteście moją nadzieją!”
(Św. Jan Paweł II)
Drodzy Rodzice!
Dzisiejsza data powinna być w pamięci każdego Polaka. Jest ona niezwykle ważna także dla naszego szkolnego społeczeństwa. Dzisiaj wspominamy naszego patrona – Świętego Jana Pawła II- obchodząc dzień Patrona.
Rozpocznijmy od krótkiego przypomnienia Jego sylwetki.
Jan Paweł II (Karol Wojtyła) urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach.
Jego ojciec Karol Wojtyła był zawodowym wojskowym. Matka – Emilia z Kaczorowskich – zajmowała się domem. Starszy o 12 lat od Karola brat Edward uczył się w wadowickim gimnazjum, a później studiował medycynę w Krakowie. 13 kwietnia 1929 r. zmarła matka Karola. Dziewięcioletnim chłopcem zajął się ojciec. Niedługo później zmarł także ukochany brat Edmund, który w pracy jako lekarz zaraził się od jednego z pacjentów.
We wrześniu 1930 r. Karol zdał egzamin do męskiego Państwowego Gimnazjum Śląskiego im. Marcina Wadowity. W 1938 r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, przerwane wybuchem wojny. W czasie okupacji pracował jako robotnik w kamieniołomach w Zakrzówku i w fabryce „Solvay” w Krakowie. W 1941 r. zmarł mu ojciec. Do połowy 1943 roku Karol był związany z konspiracyjnym Teatrem Rapsodycznym. W 1942 r. rozpoczął studia na tajnym Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył je po wojnie w 1946 roku i 1 listopada z rąk Kardynała Adama Sapiehy otrzymał święcenia kapłańskie. Do 1948 roku odbywał studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim w Rzymie.
Pierwszą duszpasterską placówką księdza Karola była mała wiejska parafia Niegowić niedaleko Bochni. W 1949 roku arcybiskup Sapieha przydzielił Karolowi Wojtyle parafię św. Floriana na Kleparzu w Krakowie. Młody wikary nawiązał szybki kontakt z młodzieżą akademicką. Chodził z młodymi na wycieczki, do teatru, pływał na kajakach, dyskutował i umiał ich słuchać. W 1953 roku obronił rozprawę habilitacyjną na Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym podjął wykłady z katolickiej etyki społecznej i filozoficznej w krakowskim Seminarium Duchownym oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Sakrę biskupią otrzymał w 1958 roku. W 1964 roku został arcybiskupem krakowskim, a w 1967 kardynałem. Brał aktywny udział w Soborze Watykańskim II.
Po śmierci Jana Pawła I, 16 października 1978 roku został wybrany na papieża i przyjął imiona Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem i pierwszym Polakiem na Stolicy Piotrowej. Pontyfikat Jana Pawła II upływał pod znakiem posługi na rzecz ekumenizmu, cywilizacji miłości, wolności wzorowanej na Eucharystii. Odwiedził większość krajów świata – z tej racji zwany jest „papieżem pielgrzymem” – odbył ponad 100 zagranicznych podróży duszpasterskich, wtym Polsce był 9 razy . Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. Zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży, które co roku gromadziły miliony młodzieży w różnych miejscach na świecie.
13 maja 1981 roku we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej został postrzelony jednak Jego życie zostało w cudowny sposób ocalone.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Po śmierci papieża wielu duchownych i wiernych dodało mu nowy przydomek, nazywając go Janem Pawłem Wielkim. Jan Paweł II został pochowany 8 kwietnia 2005 roku w Watykanie. 28 czerwca 2005 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Jana Pawła II, a 1 maja 2011 r. został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI błogosławionym. Jego ciało zostało przeniesione do wnętrza katedry św. Piotra. Dnia 27 kwietnia 2014 r. odbyła się kanonizacja Jana Pawła, której przewodniczył papież Franciszek.